Medlemmar

Hälsa Uppsala 2019

Hälsa Uppsalas medlemmar har en gemensam vision om att tillsammans inspirera samt bidra till ett hälsosammare Uppsala! Nedan ser du vilka företag som är med i föreningen: 

A

Aicha Vitalis
 Johanna Kylin, johanna.kylin@telia.com, 070-699 62 47

Amandas Rörelseterapi
Amanda Aaro, info@rorelseterapi.com, 070 – 344 13 34

Anteia massage
Susanne Andersson, susanne@anteia.se , 070-61 91 263

 

B

Blom & Partners AB
Birgitta Blom, birgitta@blom.se, 073-324 06 74

Bringma Friskvård
Brittinger Magnusson, friskvard@bringma.se, 070-306 86 98

 

C


Chokladspa i Uppsala
Carola Gehrke, carola_gehrke@hotmail.com, 070-781 33 53

Citymassören
Fredrik Mattsson, fredrik@citymassoren.se, 0708-680600

CorRelations
Malin Hänsch, info@correlations.se, 073-037 35 35

 

E

Evas Healing
Eva Carlsson, evashealing@telia.com , 0708-366 445

 

F


Forever Living
Eva Yng

Fot i Focus
Liselotte Kanebjörk, fotifocus@telia.com, 0702-611 933

 

H

Hands on
Katharina Arnesen, katharina@arnesen.se , 070 577 44 29

Helande Samtal
Nina Koenigs Hallberg, ninahallberg@hotmail.com , 076-0076341

HRC i Uppsala AB
Mikael Swärdh, mikael@hrcuppsala.se , 018-50 42 40

Hållbar Hälsa
Hållbar hälsa Lizah Almgren riktar sig till privatpersoner och företag som vill utvecklas, bli effektivare och må bättre. I utbudet finns kurser och föreläsningar inom bland annat yoga, stresshantering och kommunikation.

Kontakt: Lizah Almgren kontakt@hallbarhalsa.org, 073-399 37 22
Hemsida: www.hallbarhalsa.org
Instagram: @hallbarhalsa.almgren


Hållbar Hälsovård
Hållbar Hälsovård arbetar för att ge individer förutsättningar för ett hälsosamt liv samt stöttar på vägen mot den version av sig själv där du trivs, mår bra och når dina mål. Jag hjälper även företag till en hållbar organisationshälsa och deras medarbetare till ett (arbets)liv som är hållbart över tid! 

Kontakt: Saga Manby, saga.manby@hallbarhalsovard.se, 0723-29 20 28
Hemsida:
www.hallbarhalsovard.se
Instagram: @hallbarhalsovard


Hälsa för människor och djur
Maria Dagerberg, maria@dagerberg.com, 0704-977 176

Hälsoakademin
Camilla Svanberg, Camilla@svanberg.st, 073-9286965

Hälsobladet
Ewa Eriksson, ewaeriksson59@gmail.com, 070-2195835

 

J

JGT o PT AB Svartbäckens massage & Hälsocoach
Petra Thomas, svartbackenmh@gmail.com , 0707-39 08 28


JL Coaching
Jack Lidback, jack@jlcoaching.se, 070-744 72 01

 

K

Kiropraktiskt i Sverige AB
Gabriella Berg, gabriella@kiropraktiskt.se , 018- 46 40 00

 

L

Luthagens Massage & Rehab
Laila Landberg, laila@luthagensmassage.se , 070-482 31 83

 

M

Marjam Ott, Kostrådgivare och HRV-tränare.
073-965 10 62 Marjam.Ott@angstrom.uu.se

MEG Org utveckling
Mona Gafvelin, mgafvelin@me.com, 070-569 50 81

 

P


Pakvis Health
Kontakt:
Maria Pakvis, maria@pakvis.com , 070-0900778

 

PT-Ludde
PT-Ludde Est. 2017: Jag hjälper dig till bättre hälsa och välmående genom allsidig träning: vare sig det handlar om styrketräning, rörlighet, kondition, koordination, balans eller lösa upp stelheter i muskulatur och bindväv.

Kontakt: Ludvig Hersan, pt-ludde@Outlook.com, 076-943 19 89
Inspiration på Instagram: @ptludde
Hemsida: www.pt-ludde.com

 

Q

Qi-niken Hälsocenter
Birgitta von Barth, info@qi-niken.se , 073-6872150

QiStress – Naturlig Facelift & Friskvård
Agneta Ahlin, info@qistress.se , 070-5172915

 

R

Rehabresurs
Anna-Maria Petersson, info@rehabresurs.se , 070-3334015

Roxologi
Jessica Roxhed, info@roxologi.se, 0703-94 94 98

 

S

Samklang i Uppsala
Madeleine Sandberg, info.samklang@gmail.com, 0790- 15 47 09


Samtal med Eva
Kontakt:
Eva Widenfalk, eva.widenfalk@gmail.com

Svartbäcken Massage & Hälsocoach
Petra Thomas, svartbackenmh@gmail.com, 0707-390 828

Sörens Kinesiologi
Sören Ryholm, soren.ryholm@icloud.com, 076-807 51 12

 

T

Totalhälsan i Uppsala
Wiwie Dunhall, wiwie@totalhalsan.se , 018-10 22 70

Tranberg-Hedberg HB
Carina Tranberg, carina.tranberg@telia.com, 070-573 48 68

 

U

UppsalaDietisten
Karin Nylund, karin.nylund@uppsaladietisten.com , 076-782 35 83

Uppsala PT Studio
Ann Skyttle Gunnefur, ann@uppsalaptstudio.se , 073-940 14 27

Uppsala Yogaskola
Susanna Godee, info@uppsalayogaskola.se, 018-50 15 28


Urban Paleo Center
Kontakt
: Cecilia Isakson, info@urbanpaleocenter.se , 070-409 11 13

 

V

Vardagslugn
Anna Rauschenbach, anna@rauschenbach.nu, 070-383 16 66

Vardagslugn
Stina Gullriksson, stina.gulliksson@telia.com

 

ViDuNi
Din coaching – Carina Grönholm
Med fokus på ledarskapsstöd och medarbetarutveckling. Jag hjälper individer och grupper att hitta och öka energi, fokus, motivation och glädje. Både på arbete och i privatlivet.

Kontakt: Carina Grönholm, carina@viduni.se , 070-718 07 60
Hemsida: www.viduni.se

Willow Hälsa
Helena Lundvik, helena@willow.se , 072-207 46 90

Vital med Yoga/Medicinsk Yoga
Susanne Ekroth, susanne@vitalmedyoga.se , 0737-36 46 95


Vobis Livskvalitet
Sabina Swahn, butiken@vobislivskvalitet.se , 070-60 16 711

 

Z

Zoul Fish Spa
Ett exotiskt fisk SPA i unik miljö – en del av Tullhuset SPA
Vi erbjuder: Fisk SPA, ekologisk ansiktsbehandling, duobehandlingar, fotpedikyr, produkter.

Kontakt:
 Zara Bejmyr, info@zoulfishspa.se , 018-10 21 00
Hemsida: www.zoulfishspa.se